Καθηγητές Σχολής Χορού

Ημ. Γένvησης: 20/04/1997
Διεύθυνση: Ναυαρίνου 5, Μαρούσι
Email: anastasia-p-@hotmail.com
Τηλέφωνο: +30 6948965216
Γλώσσες: Αγγλικά (πολύ καλά),Πορτογαλικά (πολύ καλά), Γαλλικά (μέτρια)


▶︎ΣΚΗΝΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
2016-2018 Ελβετία, Γενεύη “Ballet Junior de Genève”
~ Jan Martans ′′ The dog days are over′′
~ Roy Assaf ′′Six years later′′
~ Hofesh Sechter ′′Political Mother′′
~ Alexander Ekman ′′Plusework′′
~ Sharon Eyal & Gai Behar ′′Bill′′
~ Emanuel Gat (creation)′′Works′′
~ Barak Marshall ′′Monger′′
~ Pierre Pontvianne (creation) ′′AOW′′
~ Wayne McGregor ′′Entity′′


2009-2016, 2019-2022 Ελλάδα, Αθήνα “Εθνική Λυρική Σκηνή”
~Αντώνης Φωνιαδάκης: ′′Links′′
~ Ρενάτο Τζανέλλα: ′′Σταχτοπούτα′′,′′Καρυοθραύστης′′
~ Kωνσταντίνος Ρήγος: ′′Λίμνη των Κύκνων′′
~ Μαρία Κουσουνή: “Νυχτερίδα”
~ Νίκος Ναυρίδης: “The artist on the composer”
~ Νατάσας Τριανταφυλλή: “Τα μαγικά μαξιλάρια”

2022-2023 “Art Dance Theater”
~ Άρτεμις Ιγνατίου: “The Myth of the Amazons”
~ Άρτεμις Ιγνατίου: “Μνήμες Σμύρνης”


▶︎ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
~ 2017 Festival La Bâtie Genève: Olivier Dubois ′′Auguri extended′′
~ 2017 Fete de la Dance Genève/Lausanne :Cindy Van Acher ′′Anechoic′′
~ 2017 Fete de la Musique Genève: Pierre Pontvianne ′′AOW′′
~ 2016 Φεστιβάλ Καλαμάτας, Ελλάδα: Aντώνης Φωνιαδάκης: ′′Links′′


▶︎ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
~ 2016-2018 Γενύη, Ελβετία “Ballet Junior de Genève”
~ 2009-2016 και 2019-2020 Αθήνα, Ελλάδα “Εθνική Λυρική Σκηνή”
~ 2014 Δρέσδη, Γερμανία “Ballet Summer School Dresden”


▶︎ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ
~ 2018 Rebecca Hytting (ρεπερτόριο “Love Chapter 2” Sharon Eyal & Gai Behar)
~ 2017 Simon Wehrli (flying low, αυτοσχεδιασμός)
~ 2017 Michael Keegan Dolan (αυτοσχεδιασμός)
~ 2017 Sade Alleyne (σύγχρονος χορός)
~ 2017 Fabrice Georgerat (σεμινάριο θεάτρου)
~ 2017 Mathieu Bertholet (σεμινάριο θεάτρου)
~ 2016 Russell Maliphant (σύγχρονος χορός)

▶︎ΩΣ ΧΟΡΟΓΡΑΦΟΣ
Διακρίσεις στον πανελλήνιο διαγωνισμό χορού Nationals Dance Competition 2023
~ χορογραφία “Canvas” 1η θέση
~ χορογραφία “Waves” 1η θέση
~ χορογραφία “The inner voice” 2η θέση
~ χορογραφία “Echo” 3η θέση 2022
~ χορογραφία “People” 1η θέση
~ χορογραφία “Hand by hand” 2η θέση
Διακρίσεις στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό Sibiu Dance Competition 2022
~ χορογραφία “People” 2η θέση

Σπούδασα μπαλέτο στην Κρατικη Σχολή Ορχηστικής Τέχνης. Μόλις αποφοίτησα εντάχθηκα στο δυναμικό της Εθνικής λυρικής σκηνής ως χορεύτρια,όπου εργάζομαι μέχρι σήμερα ως σολίστ,και καθηγήτρια στο επαγγελματικό σχολείο της.

Επίσης εργάστηκα ως καθηγήτρια στις σχολές χορού:
-Ρούλας Παπαδημητρίου
-Κατερίνας Ροδίου
-Αλέκας Μπερτολη
-Πολιτιστικος σύλλογος Νέας Σμύρνης.

Επίσης εργάζομαι ως σήμερα στα επαγγελματικά σχολεία Χοροχρονος και Κρατική Σχολή Ορχηστικής Τέχνης. Τέλος είμαι διευθύντρια χορού στον Πειραϊκό Σύνδεσμο.